Fasada zachodnia [a] jest bogato zrobiona rzeźbami; niestety część z nich stanowią rekonstrukcje rzeźb zniszczonych podczas rewolucji (dotyczy to m.in. postaci apostołów z Galerii Apostołów), i część kopie z oryginałów przechowywanych w Musee de l'Oeuvre Notre-Dame. Rzeźby pochodząz dwóch ostatnich dziesięcioleci XIII w. i są dziełem wielu rzeźbiarzy.

ligury po bokach środkowego portalu przedstawiają proroków, rzeźby w archiwoltach - sceny ze Starego i Nowego testamentu, podczas gdy tympanon wyobraża sceny z Męki Pańskiej. W lewym portalu przedstawiono cnoty i występki (po bokach portalu) oraz historię dzieciństwa Jezusa (w tympanonie), w prawym portalu po bokach panny mądre i głupie, a w tympanonie Sąd Ostateczny. Nad tympanonem środkowego portalu wznosi się wimperg aż do wysokości rozely (tron Salomona z lwimi schodami; na zboczach wimpergów figury apostołów). Nad rozetą znajduje się Galeria Apostołów, nad nią na dzwonnicy wyobrażenie Sądu Ostatecznego.

I tekoracja rzeźbiarska ośmiobocznej kondygnacji wieży północnej składa się ze i spoglądających ku niebu postaci ludzi i zwierząt, być może wykonanych przez Erwina, który był nie tylko budowniczym.
Obok trzech portali fasady zachodniej katedra posiada portale na obu końcach nawy poprzecznej. Póżnogotycki portal północny św. Wawrzyńca powstał razem z przyległą kaplicą św. Wawrzyńca w lalach 1495-1505. Rzeźby portalu są nowymi kopiami oryginałów. Portal południowy, zwany portalem zegarowym [c], stanowiący zwyczajowo wejście do katedry, jest architektonicznie romańskim portalem podwójnym, w którym pośrodku, poniżej tarczy zegarowej umieszczona jest współczesna rzeźba Marii. Między obydwu portalami znajdują się współczesne kopie dawnych rzeźb „Sądu Salomona" i „Chrystusa". Figury symbolizujące Kościół (na lewo od lewego portalu) i Synagogę (po prawej stronie prawego portalu) są doskonałymi kopiami oryginałów (ok. r. 1230) zaliczających się do najlepszych rzeźb XIII w., przechowywanych w muzeum katedralnym.