CHENONCEAUX
Zamek, położony wśród lasów nad spokojnym biegiem rzeki Cher, zawdzięcza część uroku swemu niezwykłemu położeniu. Niezrównane jest współbrzmienie architektury, naturalnego krajobrazu i krajobrazu parkowego z tarasami, ukształtowaniem parku i wykorzystaniem efektów widokowych, wodotrysków oraz roślin ozdobnych.
O poprzedniej zabudowie przypomina tylko donżon z polowy XV w. Te włości należały do rodziny Marques, która musiała się ich wyzbyć, gdy w r. 1512 straciła cały swój majątek. Nabywcą był Tomasz Bohier, główny poborca podatkowy Karola VIII. Nowy właściciel polecił zburzyć stary zamek do fundamentów, pozostawiając tylko wieżę donżonu, służącą jako młyn. Bohier rozpoczął budowę nowego zamku w stylu renesansowym, na wzór zamków włoskich, które zwiedził w orszaku króla Franciszka I. Po jego śmierci zamek przeszedł na własność dóbr koronnych. Henryk II, syn Franciszka I podarował go swojej oficjalnej kochance Dianie de Poitiers.

Nowa właścicielka rozbudowała zamek o czterech narożnych wieżach, budując most przez rzekę. Założyła również ozdobne ogrody i sady owocowe. Po zamordowaniu króla wdowa po nim, Katarzyna Medycejska, zmusiła swoją znienawidzoną rywalkę do opuszczenia zamku i przeniesienia się do nieprzytulnego, ponurego zamku Chaumont. W r. 1560 Katarzyna poleciła nadbudować na moście nad rzeką Cher dwukondygnacjową galerię.
W czasie II wojny światowej ta galeria stała się bezpieczną drogą ucieczki; wejście do zamku znajdowało się na terenie okupowanym przez Niemców a galeria była na terenie formalnie nie okupowanego państwa Vichy.

AMBOISE
Zamek, wzniesiony na wzgórzu, był ulubioną rezydencją Karola VIII. W czasie wyprawy wojennej do Italii (1494-1495) król zapoznał się z nowym stylem - renesansem. Sprowadził pierwszych włoskich artystów i architektów, aby rozbudowali i bogato przyozdobili stary zamek, w którym spędził lata młodości. Tak zaczął się renesans we Francji. Król zmarł młodo, ale jego syn Franciszek I doprowadził budowę do końca. Za rządów Franciszka I zamek stał się miejscem hucznych zabaw dworskich. W Amboise mieszkał i pracował aż do końca życia Leonardo da Vinci, przybyły tu na zaproszenie króla.