Wspaniałej przeszłości Amboise można się dziś jedynie domyślać. Pożary i zniszczenia zrujnowały rezydencję królewską; tylko jedno skrzydło dawnego założenia zamkowego przetrwało do naszych czasów. Szczególnie piękne są baszty narożne, La Tour des Minimes po stronie Loary i La Tour Hurtauit od strony południowej. Stanowiły one dojścia do zamku. Godna uwagi jest kaplica św. Huberta, klejnot architektury gotyckiej, w której podobno pochowano Leonarda da Vinci. Wspaniałe jest wyposażenie kaplicy w płomienistym późnogotyckim stylu flamboyant. W nadprożu portalu znajdują się figury św. Krzysztofa z Dzieciątkiem Jezus i klęczącego przed jeleniem św. Huberta.
Warto również zwiedzić gotycką Logis du Roi wraz z Salle de Gardę z bogatą kolekcją mebli gotyckich.
Poniżej znajduje się Balcon des Conjures, gdzie w r. 1560 powieszono wielu spiskowców protestanckich.

AZAY-LE-RIDEAU
Zamek zachwyca dzięki swojemu położeniu: zbudowany na wyspie na rzece Indre, otoczony pięknym parkiem i rozległymi trawnikami. Roboty budowlane, trwające od r. 1518 do 1529, były prowadzone przez kobietę, panią Filipinę Lesbahy. Jej poczuciu piękna zawdzięcza zamek swoją elegancję i harmonię: zamiast przysadzistych baszt obronnych - smukłe wieżyczki, bogato zdobione lukarny przełamują rząd strzelnic, baseny zamiast fos zamkowych. Pomieszczenia są wyposażone we wspaniałe meble, obrazy i tkaniny. Kościół św. Symforiana znajduje się przy drodze prowadzącej do zamku. Budowany od XI do XVI w., zachował na zachodniej fasadzie elementy pierwotnej budowli: dwa piętra arkad z archaicznymi figurami i fragmentem muru z wzorem plecionkowym.

Mont-Saint-Michel KLASZTOR
Jest to jeden z najwspanialszych zabytków Europy, zwany przez niektórych „morską piramidą Cheopsa", niezwykła atrakcja turystyczna Francji.
Wieś Mont-Saint-Michel (180 mieszkańców) jest położona na wyspie o tej samej nazwie, w południowo-wschodniej części
zatoki Saint-Michel. Wyspa jest połączona z lądem nasypem o długości 1800 m. Jest ona stożkiem skalnym o wysokości 78 m n.p.m. i obwodzie u podstawy 900 m. Zatoka powstała prawdopodobnie wskutek zapadnięcia się ziemi. Legenda mówi o katastrofalnej powodzi w r. 709. Możliwe jest, że przypływ wyrwał część wybrzeża, tworząc zatokę i zmieniając nadbrzeżną skałę w wyspę. W południowo-wschodniej części zatoki znajdują się ujścia trzech rzek: koło Avranches wpada See, koło Pontaubault rzeka Selune i koło Mont-Saint-Michel rzeka Couesnon, opływająca wyspę od zachodu. Wskutek nanoszenia piasku przez rzeki zatoka miejscami spłyciła się. Już w średniowieczu okoliczni mieszkańcy umacniali brzeg morski, budując tamy. W XIX w. roboty te prowadzono na wielką skalę. Wskutek tego położona w Bretanii wyspa Mont Doi stała się obecnie wzgórzem wśród żyznego krajobrazu. Po obu stronach ujścia Couesnon prowadzono podobne prace, które miały spowodować odsunięcie morza od Mont-Saint-Michel. Prace zostały wstrzymane, gdyż wyspa straciłaby swój niepowtarzalny charakter.