KATEDRA ŚW. SZCZEPANA
Katedra św. Szczepana (La Cathedrale Saint-Etienne) jest nie tylko najwybitniejszą budowlą miasta, ale też jedną z wielkich gotyckich katedr Francji, których koncepcja jest uważana za wzorzec budownictwa sakralnego nie tylko we Francji, ale też w sąsiednich krajach (Coutances i Le Mans, Barcelona, Burgos i Toledo).
Budowa katedry rozpoczęła się równocześnie z katedrą w Chartres. Za czasów biskupa Henriego de Sully rozpoczęto budowę prezbiterium za rzymskim murem miejskim, który jest jeszcze widoczny w postaci uskoku poziomu terenu po obu stronach prezbiterium. Henri de Sully był bratem paryskiego biskupa Eu-de de Sully, który uczestniczył w projektowaniu i budowie paryskiej katedry Not-re-Dame. Katedra w Bourges została ukończona już w r. 1260. Późniejsze zmiany i uzupełnienia nie mają wpływu na ogólny obraz katedry.
Rozmiary: długość z zewnątrz: 125 m, długość wewnątrz: 118 m, najwyższy punkt nawy głównej: 37,15 m, szerokość z nawami bocznymi: 41 m.

Olbrzymia fasada zachodnia nie osiąga w swoim rozczłonkowaniu harmonii paryskiej Notre-Dame. Pięć portali, do których prowadzą szerokie schody zewnętrzne (1852) sprawia wielkie wrażenie dzięki bogatemu wystrojowi rzeźbiarskiemu. Na portalu środkowym (ok. 1275) przedstawiono - podobnie jak w Paryżu - Sąd Ostateczny. Wielkie okno w fasadzie wejściowej (Le Grand Housteau) o kształcie będącym połączeniem rozety z prostokątem, jest dziełem Guy de Dammarti-ne'a (1390). Wystrój rzeźbiarski obu portali po prawej stronie (ok. 1250/1260) przedstawia sceny z życia św. Szczepana i św. Ursyna, apostoła krainy Berry. Obydwa portale strony lewej zostały zniszczone wskutek zawalenia się części północnej w r. 1506 i odbudowane w latach 1513 i 1515; przedstawiają sceny z życia Marii i św. Wilhelma, który zmarł w r. 1209 jako biskup Bourges.
Idąc wokół katedry można zauważyć, że nie posiada ona nawy poprzecznej, lecz za to dodatkowe portale po stronie północnej i południowej. Portale te są pozostałością dawnej katedry romańskiej. Figury z r. 1160 przedstawiają postacie ze Starego Testamentu. Przedsionki obu portali są w stylu gotyckim. Półokrągłe prezbiterium jest otoczone kaplicami w kształcie wykuszy, przykrytymi spiczastymi kamiennymi hełmami.