Francja
Na trzeciej kondygnacji fasady znajduje się galeria figur królewskich, nad którą wznosząsię wieże zakończone na wysokości 82 m płaskimi dachami. Katedra wyróżnia się mnogością wielkich posągów i rzeźb. Najwcześniejsze są rzeźby prawego portalu fasady zachodniej. Z obfitości dekoracji figuralnej należy przede wszystkim wymienić: w nadprożu środkowego portalu głównej fasady przedstawiono ścięcie św. Jana Chrzciciela, a na środkowym portalu sceny z życia świętej Dziewicy. Słynny jest uśmiechnięty anioł z lewego portalu, zwany „Uśmiechem Reims". Wielką rzeźbę błogosławiącego Chrystusa z lewego portalu uznaje się za najwybitniejsze dzieło rzeźby gotyckiej XII w. Uderzającą cechą rzeźb tej wspaniałej, harmonijnie wyważonej fasady jest pogodny wyraz przedstawionych postaci. Nie bez powodu katedrę w Reims nazwano katedrą Aniołów, gdyż zarówno na fasadach, jak i we wnętrzu zwraca uwagę niespotykane gdzie indziej mnóstwo postaci anielskich. Wnętrze kościoła liczy 138,7 m długości, wysokość nawy głównej wynosi 37,95 m, a szerokość 14,65 m. Prezbiterium jest otoczone półkolistym wieńcem pięciu kaplic.
Przeciwnie do pogodnego nastroju fasad, wnętrze katedry odróżnia się surowością wyrazu. Ze środków Fundacji Rockefellera na roboty zabezpieczające i rekonstrukcyjne odtworzono tu m.in. witraże wjelu okien. Tylko w prezbiterium i górnym rzędzie wschodnich przęseł zachowały się pozostałości oryginalnych witraży. W kaplicy na osi katedry znajdują się witraże projektu Marca Chagalla, które w tym otoczeniu nabierają szczególnego uroku.
Katedra Notre-Dame w Rouen została wzniesiona w latach 1201 -1530 na miejscu dawniejszych kościołów, zwłaszcza romańskiego kościoła z XI w., który spłonął w r. 1200. Z uwagi na bardzo długi okres I ludowy katedra prezentuje wszystkie okre-sy rozwoju gotyku. W r. 1562 Hugonoci uszkodzili przede wszystkim wnętrze katedry. Również w okresie rewolucji, gdy katedrę przekształcono w Świątynię Rozsądku, /niszczono część gotyckiego wyposażenia wnętrza. Uszkodzenia wojenne r. 1944 groziły zawaleniem budowli, lecz dzięki umiejętnej odbudowie świątynię uratowano.